30 Mayıs 2014 Cuma

İzmir'de Nereden Plak Alabilirim?

     Sevdiceğim yıllardır var olan pikap aşkımı fark edip yıl dönümümüz de şahane bir pikap aldı. Tabi işin içine benim vintage merakımda girince pikabım 1978 yapımı... Kendisi şahane hediyemi kıskanıp, bir tanede kendine edindi ve deli gibi plak arayışlarındayız :) Biraz maliyetli bir hobi olsada bir o kadar da eğlenceli... İzmir'de talan etmediğimiz yer kalmadı desem yalan olmaz, bu sebepten sizlere de fikir vermesi için bu yerleri paylaşmak istedim. 
      Hala bir pikabınız yoksa sizi şuraya alalım. İzmir'de pikap alabileceğiniz yerler hakkında fikriniz olsun. 

1.Kızlar Ağası Hanı
Özellikle üst kattaki antikacıları gezmenizi öneririm. Ancak aradığınız plağı bulduysanız da hemen zıplamayın, zira bazı plaklarda gereksiz yere yüksek ödeme yapmış olabilirsiniz. Bu yüzden ön araştırma şart. Çoğu plak satan yerin web sitesi de mevcut ki bu da sizi özellikle kızlarağasına gitmekten kurtarıyor. 
Matara ilgievi'de bunlardan bir tanesi. http://www.matarailgievi.com/

2. Ceyhun Plak
http://www.ceyhunplak.com/ adresinden detaylı bilgiye ulaşabilir, kemeraltındaki dükkanına gidip şahane pikapları, plakları görüp kendinizden geçebilirsiniz. Ayrıca tavan arasında bulduğunuz ama sorununu çözemediğiniz plağınız, gramafonunuz varsa da götürüp gösterebilirsiniz. 

3. Ege Plak ve Kitap
Özellikle arşiviyle neredeyse bulamayacağınız plak yok gibi desem abartmış olur muyum bilmiyorum. Gittigidiyorda da online satışları mevcut ancak İzmir'deyseniz yerinde gidip almanızı tavsiye ederim. Gerçi insan kendini durduramayabiliyor ancak genel olarak plakların büyük çoğunluğu 10/9. Yani çok çok iyi durumda ve temiz. Genel olarak dinlemeden almamcılardan olan ben bile güvenle aradığımı alıp çıkabiliyorum. http://egekitabevi.net/

4. 45'lik Plak Evi
Yine kemeraltında Mirkelam pasajında yer alan bu minik dükkana bayılacaksınız. Bir çok seçenekle göz dolduruyor. Ayrıca e-mail adresinizi bırakmanızla, gelen yeni plaklardan haberdar olabilir satılmadan gidip alabilirsiniz. https://www.facebook.com/pages/45L%C4%B0K-PLAK-EV%C4%B0/186886621368893

5. Doğan Sahaf
Özellikle hoş sohbeti ve ikinci el kitaplarıyla tercihim olan Doğan Sahaf'ın üst katında bir çok plak bulabilirsiniz ancak plakların kategori olarak ayrılmamış olması aradığınızı bulmayı biraz güçleştiriyor, karıştırmak lazım evvela :) http://www.dogansahaf.com/

6. Pop Alaçatı
İzmirliyseniz ve benim gibi Alaçatı aşığıysanız, eminim her boşlukta kendinizi Alaçatıya atmak için bir bahane arıyorsunuzdur ki benimde artık yeni bir bahanem var :) Pop Alaçatı'ya muhakkak gidin, plak olarak çok geniş bir arşivi var diyemem (hatta en son gittiğimde sayıca oldukça azdı) ama pikap, eski radyo, tv, çanta, ayakkabı, yazar kasa, daktilo vs. gibi inanılmaz seçenekler ve hoş dizaynıyla inanılmaz bir yer. İnsan kendini kaybediyor, bir servet bırakıp çıkası geliyor diyebilirim; aman dikkat :) https://www.facebook.com/PopAlacati

7. İbrahim Bey Atölyesi, Alaçatı
Hiç ummadığımız plakları öyle deli gibi paralar saçmadan alabildiğimiz, Alaçatı etiketinden dolayı abartmayan antikacılardan bir tanesi diyebilirim. Arşiv olarakta gayet iyi durumda.. kategori olarak danışmanız gerekse de plakların numaralandırılmış olması aradığınızı bulmanızı kolaylaştırıyor. Ayrıca antika fotoğraf makineleri ve kameralarda beni her gidişimde cezbetmiyor desem yalan olur. Gidin, karıştırın, bulun. Kışında açık olması benim ayrıca bir artı.Benim bilmediğim veya paylaşmayı unuttuğum yerler varsa yorum bırakırsanız sevinirim :)


3 yorum:

 1. Ben de bayılıyorum bunlara yaa, ama henüz bir tane edinemedim. İlerleyen yıllarda bir yıldönümü hediyesi olarak bekliyorum ama eşimden :)
  Ben de diyecektim ki D&R da var plak ama onlar yeni nesil şarkıcıların, pikabın ruhuna ters bir kere :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. D&R'dakileri de takip etmeye çalışıyorum, özellikle sevdiğim sanatçıların plaklarını bulmak çok hoş ama eski plaklar kadar iyi ses vermiyor... bir de söylediğin gibi sanırım biraz pikabın ruhuna ters :) Umarım en kısa zamanda pikap edinirsin, gitti gidiyor ve sahibinden de gerçekten uygun fiyata ve kullanılabilir durumda olan çok çeşidi var, ara ara takip etmek gerek :)

   Sil
 2. Jammin's Vinyl Records da güzel plaklar hesaplı fiyatlara mevcut www.jamminsvinyl.com

  YanıtlayınSil